GLASS & CERAMICS / Ceramics / Bowls 9614029
*
nr 961 4029
BOWLS
one pair, Eldorado, pastel, Gustavsberg, Sweden, length: 20 cm,
1 par, Eldorado, Pastell, Gustavsberg, längd: 20 cm
Estimate:
400
Sold:
SEK 250
Auction date:
Monday May 11 2015
at 19:03:09
- Bid history
Time
Bidder
Bid
4/5 11:48:41
1
150 kr
4/5 16:31:43
2
150 kr
4/5 16:31:43
1
150 kr (Robot)
6/5 22:59:17
2
200 kr
10/5 21:32:16
3
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Thema-auction
May 11
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.
Read more about 50/60-tal
- Läs mer...
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: eldorado färgkrita gustavsberg keramik pastell skandinavien skålar sverige
-
2034 ASHTRAY
Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Domino, Gustavs..//
Auction ends
in a week
20 maj at 19:49
-
2041 SMALL PLATES
+ burkar med lock, 4 + 2 parts, Stig Lindberg (19..//
Auction ends
in a week
20 maj at 20:38
-
8171 PUNCH BOWL
China, blue and white. Diameter: 40 cm, height: 17..//
Auction ends
in a week
20 maj at 19:27
-
8163 JAR
+ vase, China, dekor av prunus. Height: 14-15, 5 cm,
Auction ends
in a week
20 maj at 20:23
-
8167 JARS
med loc, 2 pcs, China. Height: 12-14 cm,
Auction ends
in a week
20 maj at 20:24
-
2036 DISH
+ vase, Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. "Karnev..//
Present: SEK 500
Auction ends
in a week
20 maj at 19:41
*
BOWLS
Läs om budbetjänten
Read more about 50/60-tal
nr 961 4029
BOWLS
one pair, Eldorado, pastel, Gustavsberg, Sweden, length: 20 cm,
1 par, Eldorado, Pastell, Gustavsberg, längd: 20 cm
Estimate: | 400 |
---|---|
Sold: | SEK 250 |
Auction date: |
Monday May 11 2015 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
4/5 11:48:41 | 1 | 150 kr |
4/5 16:31:43 | 2 | 150 kr |
4/5 16:31:43 | 1 | 150 kr (Robot) |
6/5 22:59:17 | 2 | 200 kr |
10/5 21:32:16 | 3 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Thema-auction
May 11
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.Read more about 50/60-tal
- Läs mer...
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: eldorado färgkrita gustavsberg keramik pastell skandinavien skålar sverige
-
2034 ASHTRAY
Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Domino, Gustavs..//
Auction ends
in a week
20 maj at 19:49 -
2041 SMALL PLATES
+ burkar med lock, 4 + 2 parts, Stig Lindberg (19..//
Auction ends
in a week
20 maj at 20:38 -
8171 PUNCH BOWL
China, blue and white. Diameter: 40 cm, height: 17..//
Auction ends
in a week
20 maj at 19:27
-
8163 JAR
+ vase, China, dekor av prunus. Height: 14-15, 5 cm,
Auction ends
in a week
20 maj at 20:23 -
8167 JARS
med loc, 2 pcs, China. Height: 12-14 cm,
Auction ends
in a week
20 maj at 20:24 -
2036 DISH
+ vase, Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. "Karnev..//
Present: SEK 500
Auction ends
in a week
20 maj at 19:41